Home / Aktualności / Nowy termin wymiany EDM? Naczelna Rada Lekarska komentuje

Nowy termin wymiany EDM? Naczelna Rada Lekarska komentuje

Posted on

Zbliża się termin wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej – planowana data to 1 lipca 2021 roku. Według Naczelnej Rady Lekarskiej zrealizowanie działań w tym terminie nie jest możliwe, a samorząd lekarski liczy na jego przesunięcie.


Na oficjalnej stronie Naczelnej Izby Lekarskiej pojawił się komunikat w sprawie kolejnego etapu cyfryzacji polskiej ochrony zdrowia. Dotyczy ona wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej EDM, której realizacje zaplanowano na 1 lipca 2021. Jednak według Naczelnej Rady Lekarskiej termin zaplanowanych działań może być niemożliwy do wykonania.

CreamEDM – repozytorium i archiwum dokumentacji medycznej


„Kolejny etap cyfryzacji polskiej ochrony zdrowia, czyli wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), został zaplanowany na 1 lipca 2021 r. – termin, którego dotrzymanie jest niemożliwe, o czym wielokrotnie informował samorząd lekarski, apelując o jego przesunięcie.”

https://nil.org.pl/


Rada zauważyła, że według mediów termin nie zostanie zrealizowany głównie z powodów tzw. tarczy prawnej, czyli projektu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Projekty opracowywane w ramach tarczy prawnej mają sprawić, że start wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej może zostać przesunięty na 10 stycznia 2022 roku. Na tę chwilę Rada czeka na potwierdzenie doniesień w tej sprawie.
Według wiceprezesa Polskiej Izby Informatyki Tomasza Zielińskiego, resort zdrowia nie powinien przesuwać terminu wprowadzenia EDM. Zauważa on również, że nie powinno się oczekiwać, iż wszystkie placówki medyczne już od 1 lipca 2021 roku będą przygotowane do przekazywania świadczeń zdrowotnych do systemu P1 i wymieniania e-dokumentów. Według Tomasza Zielińskiego realny termin włączenia wszystkich podmiotów może zająć nawet 5 lat.


„Uważam, że resort zdrowia nie powinien przesuwać terminu 1 lipca br., ale też nie należy karać tych podmiotów, które nie są jeszcze technicznie i organizacyjnie przygotowane do prowadzenia oraz wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej” – podkreśla w rozmowie z portalem Rynek Zdrowia.


Czy będzie nowy termin?
Na tę chwilę Ministerstwo Zdrowia nie zmieniło terminu realizacji założeń związanych z wymianą elektronicznej dokumentacji medycznej. Portal Prawo.pl dotarł do projektu zmiany ustawy, który zakłada, że obowiązek przekazywania do Systemu Informacji Medycznej danych o zdarzeniu medycznym oraz zapewnienia możliwości dokonywania wymiany danych zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej zostanie przesunięty.

Top