Home / Aktualności / internet 5G

internet 5G

Posted on

Rewolucja pod znakiem 4G nie zdążyła jeszcze się na dobre rozpędzić, a już pojawia się coraz więcej informacji na temat mobilnej sieci 5G. Zobaczmy, czym jest ta technologia i co wiemy o niej już teraz.

business-cloud-internet-en

W skrócie, 5G to standard sieci komórkowej nowej generacji. Nie oznacza on, przynajmniej na razie, konkretnych rozwiązań – sugeruje tak naprawdę nadchodzące zmiany i postęp technologiczny, który przeniesie standardy telekomunikacyjne na nowy, ”piąty” poziom.

Korzyści z sieci 5G

Trzeba przyznać, że założenia dotyczące mobilnej sieci nowej generacji robią wrażenie. Sieć 5G będzie miała oferować prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do nawet 100 Gbps. Dla porównania, obecnie rozwijane technologie LTE pozwalają na dostęp do internetu z przepustowością do 300 Mbps.

Dodatkowo, sieć 5G ma charakteryzować się opóźnieniami na niezwykle niskim poziomie, sięgającym zaledwie kilku milisekund (lub nawet mniej). Stosunkowo wysokie opóźnienia to jedna z podstawowych bolączek sieci obecnej generacji, która praktycznie uniemożliwia wykorzystywanie jej np. do gier sieciowych.

Kolejnym przełomem, jaki ma przynieść sieć 5G jest kwestia jej pojemności. Piąta generacja sieci komórkowych ma być niemal zupełnie odporna na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z niej w tym samym czasie. Wszystko dzięki inteligentnemu zarządzaniu przepustowością.

Kto nad tym pracuje?

Nie da się ukryć, że wizja sieci 5G, jaką prezentują giganci i różne organizacje świata IT, jest niezwykle atrakcyjna. Oczywiście, należy mieć na uwadze, że będzie to wymagało dokonania wielu przełomów technologicznych. Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi mobilnej sieci piątej generacji podjęte zostały m.in. przez Huawei, Samsunga, rząd Wielkiej Brytanii, czy Korei Południowej. Do globalnych wysiłków postanowiła dołączyć także Unia Europejska.

Warto dodać, że swój udział w pracach zarówno nad rozwojem samej koncepcji, jak i rozwiązań technologicznych związanych z siecią 5G mają również Polacy. Informatycy pracujący w Europejskim Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii intensywnie angażują się w różnego rodzaju projekty związane z siecią piątej generacji.

Zdarzają się już nawet pierwsze testy nowej technologii. Ostatnio, firma Ericsson, wykorzystując koncepcję nowego interfejsu radiowego wraz z technologią MIMO (Multiple-Input Multiple-Output), przeprowadziła demonstrację – uzyskano przepustowość na poziomie 5 Gb/s. Rekordowa próba odbyła się w szwedzkim laboratorium firmy.

Kiedy?

Eksperci szacują, że sieć 5G, a dokładniej prace związane ze stosownymi standardami zakończą się do roku 2020. Pierwsze zastosowanie nowych technologii, na początek w sektorze biznesowym, może pojawić się po dwóch, trzech latach. Dostępu do sieci nowej generacji dla klientów indywidualnych możemy spodziewać się nie wcześniej niż w 2025 roku.

Sieć 5G – podsumowanie

internet.pl-meraki-cloud

Nie da się ukryć, że najbliższe lata zapowiadają się naprawdę interesująco. Na zakończenie prezentujemy najważneijsze informacje związane z siecią 5G:

  • Szybkość – sieć 5G ma umożliwić dostęp do mobilnego internetu, który nie tylko przekroczy barierę 1 Gbps, ale osiągać może prędkość do nawet 100 Gbps
  • Niezawodność – łączność nowej generacji ma być odporna na zakłócenia i dużą ilość jednoczesnych połączeń
  • Brak opóźnień – internet mobilny z opóźnieniami rzędu kilku milisekund
  • Internet of Things – sieć 5G umożliwi dalszy rozwój tzw. internetu rzeczy – lodówki, czy pralki podłączone do sieci staną się codziennością
  • 2020 r. – wtedy możemy spodziewać się zakończenia prac nad standardem sieci komórkowej piątej generacji
  • Setki miliardów dolarów – koszt badań a następnie budowy stosownej infrastruktury będzie ogromny

Źródło: techopedia.com

Dodaj komentarz

Top