Home / Aktualności / Głosowanie w Internecie – czy warto ?

Głosowanie w Internecie – czy warto ?

Posted on
R obert Smietanka z internet pl
Robert Śmietanka – Internet Research

W chwili obecnej polskie prawo nie pozwala na wprowadzenie możliwości głosowania w Internecie. Dlaczego ? Przecież od wielu lat korzystamy z mechanizmów płatniczych w Internecie, polskie banki i poważne instytucje finansowe oferują prowadzenie kont z dostępem przez internet. Coraz więcej środków płatniczych i realizowanych transakcji jest w formie cyfrowej. Co jest przyczyną, że nie możemy wreszcie wprowadzić głosowania za pomocą najlepszego narzędzia demokracji jakim jest internet ? Moim zdaniem przyczyny są dwie – zasadnicze.

  1. Od lat nasz Kraj prowadzi niewłaściwą politykę realizowania zadań publicznych przez Państwo – jest ona zbyt skomplikowana i mało kto „ogarnia” je całokształt, przez co realizuje się tylko niektóre zadania zamiast planowo i systematycznie dążyć do celu.
  2. Realizowane projekty są zbyt mało odważne i nieprzygotowane  – nasi decydenci boją się wziąć odpowiedzialność za ich realizację bo nie mają wiedzy do podejmowania decyzji lub mając ją nie są zdeterminowani w swoich działaniach.

Dlatego między innymi – mamy taki średniowieczny system wyborczy, problemy z projektem cyfrowych dowodów  tożsamości i wieloma innymi na pierwszy rzut oka skomplikowanymi projektami.

Jakie są zalety systemu wyborów powszechnych prowadzonych w Internecie:

  1. Dostępność – to cecha najważniejsza ze wszystkich,
  2. Przejrzystość
  3. Szybkość i ograniczenie kosztów

Tworzony system głosowania elektronicznego opierać się będzie na potwierdzaniu tożsamości za pomocą e-dowodu osobistego. Moim zdaniem to wielki błąd – ta metoda będzie bardzo kosztowna i bardzo skomplikowana, tylko niektórzy będą potrafili użyć nowego e-dowodu – jeśli w ogóle ten e- dowód otrzymamy.  Banki i instytucje finansowe wymyśliły już metody potwierdzania tożsamości, które są proste w użyciu i przyzwyczailiśmy się już do używania tych metod. Po co komplikować sprawę  ? Rzeczą absurdalną – dla mnie kompletnie niezrozumiałą jest wydawanie kasy na „głosomaty” w czasach kiedy każdy z nas ma komputer i telefon komórkowy – a jak  nie posiada tych urządzeń jeszcze to do czasu wprowadzenia e-głosowania z pewnością będzie je miał 🙂

Moim zdaniem warto i trzeba się zabrać do roboty jak najszybciej.

Robert Śmietanka

Dodaj komentarz

Top