Home / Aktualności / Czy wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej odmieni Internet ?

Czy wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej odmieni Internet ?

Posted on
foto-201506191147
Nad stworzeniem w pełni optycznego przełącznika fotonicznego pracował prof. Piotr Kisała razem z doktorantami – inż. Jackiem Klimkiem i inż. Krzysztofem Skorupskim. W pracach od niedawna pomaga im Damian Harasim, pracownik techniczny.

Prace nad wynalazkiem trwały przez dwa lata. Opracowywany przez naukowców z Politechniki Lubelskiej w pełni optyczny przełącznik fotoniczny pozwoli stukrotnie zwiększyć prędkość przesyłania danych w internecie. Możliwe, że w przyszłości skorzystają z niego nie tylko firmy, ale także indywidualni klienci, którzy, przykładowo, w ciągu sekundy będą mogli ściągnąć swój ulubiony film. – Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji – wyjaśnia prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych, pod kierunkiem którego prowadzone są badania. I dodaje, że obecnie w celu przesyłania danych stosuje się przełączniki optyczne elektroniczne. Ich działanie to skomplikowany proces. Ma go uprościć, ale także stukrotnie przyspieszyć, wynalazek opracowany przez naukowców z politechniki. Wszystko dzięki zmianie technologii przesyłu. Ponadto żywotność innowacyjnego przełącznika prosto z Lublina będzie większa niż tych wykorzystywanych obecnych.

– Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych – zapewnia prof. Kisała. – Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii. Badania, które są prowadzone na specjalistycznym sprzęcie w Centralnym Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej, potrwają do końca roku. Wtedy też będzie gotowy prototyp przełącznika. Naukowcy zajmują się teraz głównie sprawdzaniem działania nowego urządzenia, m.in. jego odporności na wysokie i niskie temperatury. Urządzenie czeka obecnie na przyznanie ochrony patentowej. Lubelskim przełącznikiem zainteresowało się już kilka firm, które w przyszłości chcą się zająć jego dystrybucją.

Dodaj komentarz

Top