Home / Aktualności / Code Week

Code Week

Posted on

Promocja nauki programowania

Ubiegłoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania była wielkim sukcesem – w całym kraju odbyło się ponad 2200 wydarzeń i Polska znalazła się w tym zestawieniu w czołówce państw UE (wyprzedziły nas tylko Włochy).

Mobilizacja była niesamowita: zajęcia programowania odbywały się w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, domach kultury. Były to warsztaty, pokazy, spotkania z ekspertami, hackathony, gry miejskie i terenowe, webinaria – ograniczeniem formy wydarzenia była wyłącznie kreatywność organizatorów. Często w spotkaniach uczestniczyły całe rodziny: dzieci, rodzice, a nawet dziadkowie.

Wiele z tych wydarzeń zostało zorganizowanych przez pasjonatów programowania, którzy swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem chcieli się podzielić z najbliższymi – organizując wieczór z grami dla przyjaciół czy najbliższych. W inicjatywę włączyły się firmy, organizacje pozarządowe, a nawet osoby prywatne. Wszystkich połączyła wspólna idea – pokazanie, że kodować może każdy i wszędzie, wystarczą zapał i dobre chęci. Cel ten został osiągnięty – imponująca liczba ponad 2200 wydarzeń pokazuje, jak wielki potencjał niesie ze sobą nauka programowania. Dlatego MC już teraz planuje kolejne wydarzenia promujące umiejętności kodowania – będziemy o nich na bieżąco informować m.in. na naszej stronie internetowej.

Warto jednak pamiętać, że sukces, jakim była ubiegłoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce, nie byłby możliwy bez zaangażowania między innymi ze strony organizacji pozarządowych. To właśnie te organizacje zorganizowały bardzo wiele ciekawych wydarzeń, dzięki którym zainteresowani programowaniem mogli rozwinąć swoje umiejętności, a laicy przekonać się, że kodować naprawdę może każdy.

Co to jest Code Week?

Europejski Tydzień Kodowania, którego trzecia edycja trwała od 10 do 18 października 2015 r. jest inicjatywą oddolną, zapoczątkowaną przez Młodych Doradców ds. Agendy Cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. Komisja Europejska patronuje i propaguje organizacje wydarzeń w ramach inicjatywy. W trakcie Code Week w całej Europie odbywają się tysiące bezpłatnych warsztatów, szkoleń, dyskusji, pokazów.

Organizatorzy Code Week 2015  w Polsce

Tydzień Kodowania odbywał się w tym roku po raz trzeci. Zainicjowali go trzy lata temu młodzi doradcy ds. Agendy Cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. W tym roku polskim koordynatorem Tygodnia Kodowania jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem program „Mistrzowie Kodowania”. Działania te zostały dofinansowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, a ich partnerami byli: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki.

Dodaj komentarz

Top